• En Avantajlı Kredi
    Avantajlı oranlar ile karlı çıkın

Hızlı Hizmet

Bankalarda uzun kuyruklarda beklemeden kredi taleplerinizi en hızlı ve en avantajlı şekilde sonuçlandırıyoruz.

Bankacılığın Ötesinde

Uzman danışmanlarımız sayesinde online olarak kredi başvurularınızı oturduğunuz yerden gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Çeşitliliği

Sitemiz üzerinden ihtiyaç, konut, taşıt, ticari v.b daha bir çok kredi türüne başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Uygun Faizli Kredi

Hexa Finans kredi danışmalık firması olarak ilk ve temel görevimiz, müşterilerimizin kredi başvurularının onaylanması için en doğru başvuru ve yönlendirmeyi gerçekleştirmektir.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Başarılı! Mesajınız bize iletilmiştir.
Hata! Mesajınızı gönderirken bir hata oluştu.

Konut kredisi yapılandırması, mevcut kredinin o günkü faiz oranları ile yeni bir kredi çekilerek mevcut kredinin kapatılmasıdır. Kredi kullanan kişiler konut kredisi yapılandırmasına iki nedenden dolayı gidebilir.Kullanılan konut kredisi faiz oranına göre güncel konut kredisi faizlerinin çok daha düşük olmasından dolayı kredi yapılandırması yapılabilir. Konut kredileri uzun vadeli krediler olduğu için zaman içerisinde konut kredi faiz oranları düşebilir. Bu durumda kredi kullanan kişi bankaya başvurarak mevcut kredisini yapılandırıp ödeyeceği faiz tutarını düşürebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta bankanın erken ödeme cezası talep etmemesidir. Mevcut krediye erken ödeme yapılıp kapatılacağı için bankanın erken ödenen tutarın %2 si oranında ceza talep etme hakkı vardır. Bu da kredi oranın düşmesinden elde edilecek faiz tutarı avantajını ortadan kaldırabilir.

Konut kredileri geri ödemeleri 90 günden uzun süre geciktirilir ise bankalar yasal süreçleri başlatmadan önce kredi kullanan kişi ile anlaşma yoluna gider. Burada mevcut kredi yapılandırılır ve yeni bir ödeme planı çıkarılır. Kredi çeken kişinin içinde bulunduğu ödeme koşulları göz önüne alınarak alık geri ödeme tutarları düşürülerek vade uzatılabilinir. Yada geri ödemelerin başlaması için birkaç aylık taksit ötelemesi yapılabilir. Tabi bu yapılandırmalarda da güncel faiz oranları kullanılacak ve vadenin uzamasından dolayı ekstra faiz ödemesi çıkacaktır.

Esnaf kredisi için gerekli belgeler bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Değişmeyen evrak tüm kredilerde olduğu gibi, gelirin olduğunu gösterir belgedir. Esnaf kredilerinde bu belge aşağıdakiler olabilir.İşletmenize ait vergi levhası ve kopyası

Bağlı olunan kooperatif tarafından teslim edilen ortaklığa dair belge

Muhasebecinizden almış olduğunuz kaşeli ve imzalı son dönem hesap özetinin fotokopisi

Şoförlük mesleğiyle ilgili alınacak krediler için aracın ruhsatının aslı ve fotokopisi

Geriri gösterir belgenin yanında ayrıca bankalar, sicil belgenizi, ikametgâhınızı,sosyal güvence olarak nereye bağlıysanız ona ait belgeyi talep edebilirler.

Araç kredisi çekmek için aşağıdaki şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.18 yaşından büyük olunmalıdır.

Belgelenebilir bir gelire sahip olunmalıdır.

Kredinin aylık geri ödeme tutarı, hane halkı aylık ortalama gelirinin %50’sini geçmemelidir.

Kredi kullanmaya uygun, kredi geçmişi, borç geri ödeme alışkanlığı olmalıdır.

Taşıt kredisi başvurusu için önce bankadan ön onay almanız gerekir. Öncelikle banka sizden kimlik fotokopinizi ve gelirinizi belgelendirmenizi talep edecektir. Ön onayınızı aldıktan sonra sizden diğer evrakları talep edecektir. Bu evraklar da İkametgâh belgesi, sıfır km araçlar için proforma faturası, ikinci el araçlar için ise araç ruhsatı ya da geçici tescil belgesi olacaktır.

Kredi taksitlerinin ödemesi gecikir ise banka bu durumu Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ye bildirecektir. Bu da kredi notunuzun düşmesine ve daha sonra kredi kullanamamanıza neden olabilir. Eğer kredi geri ödemeleri gecikmesi 90 günün üstünde olursa banka yasal süreci başlatarak arabanıza el koyabilir. Bankalar el koydukları arabaları ihaleye çıkararak satıp mevcut kredileri kapatırlar.

Taşıt kredileri geri ödemeleri 60 gün geciktirildiğinde banka tarafından krediyi kullanan kişiye ihbar çekiliyor ve 30 gün içinde borcun ödenmesi talep ediliyor. Eğer borcunuzu ödeyemiyorsanız size tanınan bu 30 günlük süre içinde bankanıza başvurarak kredinizin yeniden yapılandırılmasını talep edebilirsiniz. Kredi taksitlerinizi ödeyebileceğiniz tutarlara düşürerek kredi vadenizi uzatabilirsiniz. Yine de kredi geri ödemesini bu toplam 90 günlük süre içinde yapmazsanız banka hakkınızda yasal işlemleri başlatacaktır. Kredi kullanırken başta araca rehin koydurduğu için ilk olarak aracınızı haczedecektir. Banka haczettiği aracınızı ihale yoluyla satışa çıkararak satarak kredi borcunu kapayacaktı.

Taşıt kredisi kullanacak kişinin, aylık hane geliri toplamının yarısı, aylık kredi geri ödemesini geçemez. Ayrıca aylık hane gelirinin yarısı toplam tüm kredilerin geri ödemelerini geçemez. Hali hazırda bir kredi geri ödemesi yapıyorsanız, taşıt kredisi çekmeyi de düşünüyorsanız aylık kredi geri ödemelerinizi doğru hesaplamalısınız.Örneğin, aylık 10.000 TL geliriniz varsa ve eşiniz de 10.000 TL kazanıyorsa aylık toplam hane geliriniz 20.000 TL’dir. Ödeyebileceğiniz en yüksek kredi geri ödemesi toplam 10.000 TL yapar. Aylık 6.000 TL de konut kredisi geri ödemesi yapıyorsanız, araç kredisi çekmeniz durumunda en fazla aylık 4.000 TL geri ödeme yapabilirsiniz. Taşıt kredilerinde en uzun vade 48 ay olduğundan bu kişi taşıt kredisi olarak en fazla 192.000 TL çekebilir.Taşıt kredilerinde vade satın alınacak aracın tutarına göre değişiklik göstermektedir. Satın alınacak aracın tutarı ve kredi vadesi şu şekildedir.0-400.000 TL aralığında olan araçlar için vade en fazla 48 ay;400.001 TL – 800.000 TL aralığında olan araçlar için vade en fazla 36 ay;8000.001 TL – 1.200.000 TL aralığında olan araçlar için vade en fazla 24 ay;1.200.001 TL – 2.000.000 TL aralığında olan araçlar için vade en fazla 12 aya kadardır.2.000.000 TL üzerinde olan taşıtlar için taşıt kredisi kullanılamamaktadır.

Bir bankanın düzenli müşterisi iseniz ve yüksek bir tutarda kredi talebiniz bulunmuyorsa internet bankacılığı veya mobil bankacılık üzerinden kredi başvurusunda bulunarak anında ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Düzenli olarak çalıştığınız bankanız sizi tanıdığı için sizden evrak talebi olmayacak ve kredinizin onaylanma süreci çok kısa olacaktır. Anında ihtiyaç kredisi tutarı bankadan bankaya ve sizin gelirinize göre değişiklik gösterecektir.

KOBİ, kullandığı kredinin geri ödemelerinde zorlanıyor ise bankasından kredisi için yapılandırma talep edebilir. Yapılandırma genellikle, ilk ödenecek taksitlerin 3 ay, 6 ay gibi ötelenmesi şeklinde olabilir ya da kredi geri ödeme tutarlarının düşürülerek daha uzun vadede ödemenin tamamlanması şeklinde olabilir. Kredi yapılandırması için hem bankanın hem de krediyi kullanan işletmenin onayı olması gerekmektedir. Bankalar kredi yapılandırmalarını tercih etseler de yine de kabul etmeyebilir ve kredinin tahsili için yasal yollara başvurabilirler. Kredi teminatlarını nakde çevirerek krediyi kapatma yoluna gidebilirler.Kredi yapılandırmasında vade, geri ödeme sıklığı değişeceği için faiz oranı da değişecek ve bu da daha fazla faiz gideri oluşturacaktır.

Morgage, ipoteğe dayalı gayrimenkul alım kredisidir. Bir ev, imarlı arsa, villa almak istediğinizde bankanın bu gayrimenkule ipotek koyarak kredi kullandırmasıdır. Çok uzun vadeli ve uygun faiz oranları sunar. Türkiye’ ye 2007 yılında bu sitem getirilmiştir. Günümüzde kullanılan konut kredisi mortgage sistemidir. Yalnız ülkemizde konut kredilerinde vade 180 ay(15 yıl)a kadar uzamakta iken mortgage sisteminin yurtdışı örneklerinde vadeler 30 yıla kadar uzamaktadır.