• En Avantajlı Kredi
    Avantajlı oranlar ile karlı çıkın

Hızlı Hizmet

Bankalarda uzun kuyruklarda beklemeden kredi taleplerinizi en hızlı ve en avantajlı şekilde sonuçlandırıyoruz.

Bankacılığın Ötesinde

Uzman danışmanlarımız sayesinde online olarak kredi başvurularınızı oturduğunuz yerden gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Çeşitliliği

Sitemiz üzerinden ihtiyaç, konut, taşıt, ticari v.b daha bir çok kredi türüne başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Uygun Faizli Kredi

Hexa Finans kredi danışmalık firması olarak ilk ve temel görevimiz, müşterilerimizin kredi başvurularının onaylanması için en doğru başvuru ve yönlendirmeyi gerçekleştirmektir.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Başarılı! Mesajınız bize iletilmiştir.
Hata! Mesajınızı gönderirken bir hata oluştu.

İhtiyaç Kredisi faiz oranları her bankaya göre farklılık gösterebilir. Bankalar mevduat aracılığıyla topladıkları parayı ve Merkez Bankası’ndan faiz ile aldıkları borç paraları kredi olarak verirler. Toplanan mevduatlara ödenen faizler ve Merkez Bankası’na ödenen faiz bankaların ihtiyaç kredileri faiz oranını belirlemesinde temel etkenlerdir. Ayrıca ülkenin içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi durumu, bankanın hedefleri, bankaların ihtiyaç kredisi mi ticari kredi mi dağıtacağı konusundaki politikaları da ihtiyaç kredisi faiz oranlarını etkiler. Hatta bazı bankalar şubelerdeki yoğunluğu azaltmak, şube giderlerini azaltmak için online ve telefon bankacılığı aracılığıyla başvurulan ihtiyaç kredilerinin faiz oranlarını şubeden alınan faiz oranlarına göre daha düşük tutmaktadır. Bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranlarını belirlemesinde bu kadar çok değişken olduğu için her bankada da bu faiz oranları farklılık göstermektedir. Hangi bankadan ihtiyaç kredisi alınacağına karar vermeden önce finansal danışmanlık almak, faiz oranı en düşük krediyi seçmenize yardımcı olacaktır.

Taşıt kredisi başvurusu için gerekli evraklar bankadan bankaya farklılık gösterebileceği gibi genel olarak şu evraklar talep edilir.Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaportun aslı ve fotokopisi

Gerekli görülmesi durumunda adres teyidi amaçlı belge (ikametgah)

Gelir durumunu gösteren belge

Ücretliler için: Maaş bordrosu veya net maaş tutarını gösteren işyerince onaylı belgeSerbest Meslek Sahibi: Vergi levhasıFirma Ortağı: Vergi levhası veya Ticaret Sicil Gazetesi’nde yer alan kuruluş ilanı fotokopisiGayrimenkul Geliri Beyan Edenler için: Tapu aslı ve fotokopisiEmekliler: Hesap cüzdanıFatura veya Noter Satış Sözleşmesi (Fatura tarihinden itibaren en fazla 1 ay içerisinde kredi kullanılabilir.)

İkinci el taşıt kredilerinde bankalar 5 ve daha küçük yaşlardaki araçlara kredi vermeyi tercih ederler. Bazı bankalar bu süreyi 10 yaşa kadar çıkarabilmektedir. Bankalar, alınacak taşıtın yaşını değerlendirirken kullandıracakları kredinin vadesine de dikkat ederler.

Ekspertiz, gayrimenkulün değerinin tespit edilmesidir. Bu işi yapan kişilere de eksper yani gayrimenkul değerleme uzmanı denir. Bankalar kredi verecekleri konutların değerini hesaplaması için eksperlerden hizmet satın alırlar ve bu hizmet bedeli de Ekspertiz bedelidir. Eksperler satılacak konutun piyasadaki değerini belirleyerek kullanılabilecek en yüksek kredi tutarını da belirlemiş olurlar.Bankalar genellikle bir ekspertiz şirketi ile anlaşırlar ve hizmeti bu şirket üzerinden satın alırlar. Konut kredisi kullanacak kişi ise bu ekspertiz bedelini ödemek zorundadır. Fakat kredi kullanacak kişi isterse banka tarafından kabul görmüş farklı bir ekspertiz şirketini tercih edebilir. Ekspertiz ücretleri firmalara göre farklılık gösterir bu nedenle her bankanın talep ettiği ekspertiz bedeli birbirinden farklıdır.

Araç kredisi çekmek isteyenlerin öncelikle ne kadar krediye ihtiyacı olduğunu hesaplaması gerekiyor. Herkesin hayalinde bir birinden lüks araçlar yer alsa da kredi geri ödemelerinin yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Bu nedenle bütçenize uygun tutarda kredi talep etmelisiniz. Ayrıca geri ödeyeceğiniz aylık kredi tutarı toplam belgelendirilmiş hane gelirinizin %50’sini geçemeyecektir.

Araç kredilerinde faiz oranlarının yanı sıra diğer masraflar da kredi hesaplaması yapılırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardandır. Bankalar araç kredisi verirken dosya masrafı, ferdi kaza sigortası, kasko talep edeceklerdir. Ayrıca taşıt kredilerinde faiz üzerinden %15 oranında KKDF ve %5 oranında BSMV ödenmesi gerekmektedir.

Araç kredisi ile bir aracı satın aldığınızda kredi kullandığınız banka araç ruhsatına rehin koyacaktır. Bu durumda aracınızı kredi taksitleriniz bitmeden satmak istediğinizde öncelikle kredi borcunuzu kapatmanızı araç üstünden rehini kaldırmanız sonra satışı gerçekleştirmeniz gerekecektir.Kredi başvurusunu yapıp kredi çıktıktan sonra krediyi kullanmaktan vazgeçebilirsiniz. Kredinin çıktığı tarihten itibaren 14 günlük süre içinde krediyi kullanmaktan vazgeçerseniz bankaya herhangi bir masraf ödemek zorunda kalmazsınız.

Krediyi kullansanız bile yine 14 günlük süre içerisinde kredi kullanımından vazgeçme hakkına sahipsiniz yalnız bu durumda kullanılan kredinin tamamını ve kredinin kullanılan süre ile geri ödemenin yapıldığı süre arasında geçen faizi ödemek zorundasınız.

Araç kredilerinde kredilendirme oranı satın alacağınız aracın fiyatıyla orantılıdır. Bu fiyat sıfır araçlar için proforma faturada yazan tutar iken ikinci el araçlarda kasko tutarıdır. Araç fiyatlarına göre en fazla kullanabileceğiniz kredi oranları şu şekildedir.0-400.000 TL aralığında olan araçlar için en fazla %70;400.001 TL – 800.000 TL aralığında olan araçlar için en fazla %50;8000.001 TL – 1.200.000 TL aralığında olan araçlar için en fazla %30;1.200.001 TL – 2.000.000 TL aralığında olan araçlar için en fazla %20’i oranında  taşıt kredisi kullanabilirsiniz.2.000.000 TL üzerinde olan araçlar için taşıt kredisi verilmemektedir.

İhtiyaç kredisi tutarı kanunlarla belirlenmiş olup bu tutarın üzerine çıkılamaz. Bu tutar şu şekilde hesaplanır. Aylık hane gelirinin toplamının yarısı kredi geri ödemesinde max. aylık ödeme tutarını belirler. Yani aylık 5.000 TL ye çalışıyorsanız ve eşinizde 5.000 TL kazanıyorsa toplamda 10.000 TL hane geliriniz bulunur. Bunun yarısı yani 5.000 TL sizin ödeyebileceğiniz max. kredi geri ödeme tutarıdır. İhtiyaç kredilerinde vade çekilecek kredi tutarı ile bağlantılı olduğu için bu durumda 24 ay vade ile kredi ve faizi toplamı 120.000 TL’yi geçemeyecek bir kredi çekebilirsiniz.

Tamamlanmamış konutlar için kullanılan konut kredilerinde, inşaat firması ile banka arasında yapılan anlaşmaya göre farklı oranlarda kredi çekilebilir. Peşinatlar için konut kredisi çekilemese de ihtiyaç kredisi altında kredi kullanılabilinir. Yalnız bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta, tüm kredilerin aylık geri ödemelerinin toplamı hane gelirinin yarısını geçemez. Ayrıca peşinat kısmı ihtiyaç kredisi olarak kullandırılacağı için vade 12 veya 24 ayı geçemeyeceği için kredi geri ödeme tutarı yüksek olacaktır.İkinci el konut kredilerinde ise bankalar peşinat için kredi vermeye istekli olmayacaklardır. Burada da yine peşinat için ihtiyaç kredisi talebinde bulunabilirsiniz. Fakat yine önemli nokta kredi notunuz ve geliriniz olacaktır.

Taşıt kredisi faiz oranları bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Bankalar, merkez bankası faiz kararları doğrultusunda, ekonomik koşullara ve beklentilere göre kendi araç kredisi faiz oranlarını belirler. Ayrıca bu oranları belirlerken rakip bankaların faiz oranları ile de doğru orantılı kararlar alırlar.Bankalar ayrıca ikinci el araçlar ve sıfır araçlar için farklı faiz oranları belirleyebilirler. Bankalar, özellikle sıfır araçlarda markalarla çeşitli anlaşmalar yaparak indirimli taşıt kredisi faiz oranları belirleyebilirler.

Araç kredileri satın alınacak aracın durumuna göre ikiye ayrılır.İkinci el araç kredisi: Kullanılmış araçlar için verilen taşıt kredisidir.

Sıfır araç kredisi: Bankaların, büyük galerilerle ve bayilerle anlaşmalı olarak sıfır araçlara kullandırttıkları taşıt kredileridir.Ayrıca araç kredileri satın alınacak aracın türüne göre de sınıflara ayrılır.Motosiklet Kredisi

Ticari Taşıt Kredisi

Tekne KredisiYerli Araç Kredisi Nedir?Yerli üretimi desteklemek, otomotiv sektörünü büyütmek ve daha çok yatırım çekmek amacıyla yerli üretim sıfır araçlara indirimli olarak verilen araç kredisidir. Bu kredi kamu bankalarınca yapılan kampanyalar aracılığıyla verilmiştir. Yerli araç kredisinde faiz oranları araç kredisi faiz oranlarına göre daha düşük olmuştur.